BT İzleme (IT Monitoring)

Günümüzde bir IT Sisteminin teknolojik altyapısı kadar önemli olan bir konuda monitoring ‘tir. Bilgi işlem alt yapısının teknolojik yeterliliği ön plana çıkarken izleme işlemleri arka planda bırakılmıştır.

BT altyapısını izleme; üretkenlik, performans ve kullanılabilirlik sorunlarının tahsisi için önemlidir. BT alt yapısını izleme aşağıdakileri içerir;

Donanımsal – Fiziksel sağlık
İşletim sistemi – Utilizazyon ve tüketim
Ağ – Bandwith tüketimi ve hataları
Uygulama – Performans ve kullanılabilirlik

 
 

BT Altyapıları özel, bulut ve hibrit olarak kullanılmaktadır. Kurumun asıl zorlukları ise tüm olguları kontrol etmek, nihayetinde verimliliği etkilemeden önce sorunları hızlı bir şekilde tanımlamak ve ilişkilendirmektir. BT altyapıları günümüzde daha yoğun ve karmaşık hale gelmektedir. Sorunlarının önüne geçmek, daha verimli bir IT alt yapısını oluşturmak sağlıklı bir izleme ile olmaktadır.

IT Altyapısının izleme dizayn edilirken kaynakların;

  • Verimliliği
  • Ölçeklenebilirliği
  • Tahmin edilebilirliği
  • Tüketim

dikkate alınarak kurulmalıdır. Bu temeller üzerinde kurulan bir yapı daha sağlıklı ve ileriye dönük yatırımlar için daha gerçekçi ortam sağlanacaktır. BT altyapısı izleme; kuruma uygulanırken aşağıdaki sorular dikkate alınmalıdır:

  • Ne izlemeliyiz? (Donanım, işletim sistemi, sanallaştırma, ağ, uygulama)
  • Ne gibi sorunlar oluşabilir? (Donanım hataları ve sorunları, İşletim sistemlerinde (Windows ,*nix) kaynak yetersizliği, Sanal yapıların kötü kullanılması, yetersiz ağ kaynakları, Uygulamalarda oluşan hatalar)
  • Bir sorun tespit edildiğinde ne yapılmalı? (Çözüm için OS komutlarının ve scriptlerinin otomatize edilmesi, SMS, e-posta uygulamaları ile önem derecesi yüksek uyarıların önceliklendirilmesi …)
  • Ne tür raporlama yapılmalıdır? (analitik performans tabanlı, Kapasite planlaması, Hata geçmişi, Hizmet seviyesi )

Bu sorunların yanıtları ile IT altyapısı daha efektif, kullanılabilir, iş sürekliliği ve sorunların önceden tahmin edilmesi Kuruma ve değerlerine katkı sağlar.

Sağlanan katkı ile güçlendirilmiş izlenebilir bir yapıya sahip olunur. İleriye dönük yatırımlar tahminden çıkar nokta atışı çözümler ile öngörülebilirlik artırılır. İzleme veya diğer adıyla monitoring kurumun IT üzerinde daha yetkin olmasını sağlamakla beraber, IT altyapısının daha fazla olgunlaşmasına destek sağlar.

NexGen olarak sisteminizi izleyerek IT altyapınızın sağlıklı, izlenebilir, ölçeklenebilir, verimli bir yapıya kavuşmasını ve doğru çözüme doğru zamanda yatırım yapmanıza yardımcı oluyoruz.

2020-05-03T15:20:20+03:00

Çözümlerimizle ilgili bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Hakkımızda

Sistem Entegratörü ve Danışmanlık üzerine IT sektöründe 20 yıla varan bir Know-How ve tecrübe üzerine kurulmuş genç, dinamik ve proaktif bir ekipten oluşur.

SON TWEETLER

İletişim

  • İcadiye Mah. İcadiye Bağlarbaşı Caddesi No:65/5 Üsküdar
  • 0850 532 25 00