Feleaket Kurtarma (Disaster Recovery)

Olağanüstü durum kurtarma, kritik iş işlevlerinin desteklenmesine yardımcı olan sistemlerin genel adıdır. İş sürekliliği terimi genellikle olağanüstü durum kurtarma ile ilişkilidir.

Felaket kurtarma ya geçmeden önce Felaket’ in tanımını ISO 22300:12 ‘de şu şekilde tanımlanmıştır.

Disaster (Felaket)

Etkilenen kurum, toplum       ya da topluluğun kendi kaynaklarını kullanarak       karşılık verebilme ve kurtulma yeteneğini aşan yaygın insan,   maddi, ekonomik ya da çevresel kayıpların meydana geldiği durum.

Felaket kurtarma, felekate rağmen işletmenin tüm yönlerini tutmaya odaklanan iş sürekliliğinin bir parçasıdır. BT sistemleri zamanımızda iş başarısı için çok kritik olduğundan ve işletmelerin iş yüklerinin çoğunun BT sistemlerine entegre olduğunu düşündüğümüzde felaket kurtarma iş sürekliliği sürecinde bir ana süreçtir.

İş sürekliliği ve felaket kurtama (BC/DR) genellikle el eledir. Veri koruma stratejisinde önemli roller oynar  ve kendi gereksinimleri ve stratejileri ile beraber gelir.

Felaket kurtarma, bir bozulma veya başarısısızlıktan sonra IT sisteminin ayakta kalması üzerinde odaklanırken, iş sürekliliği bir felaket oluştuğunda çalışan şeyler üzerine odaklanır. Hem felaket kurma, hemde iş sürekliliği yalnızca teknik sıkıntılar için değil, fiziksel sorunlar içinde planlama gerektirir. Bir veri merkezi yıkıcı bir olay geçirirse, birincil konumun onarımı için zamana ihtiyacı varsa, burada iyi planlanmış bir BC/DR planına ihtiyaç bulunmaktadır.

Felaket Kurtarmanın önemi: RTO ve RPO

Günümüzde BT’ nin iş yaşamında çok önemli bir rolü vardır. İşletmeler yüksek kullanılabilirliğe daha bağımlı hale geldikçe, kesinti süresi toleransı azalmıştır. Bir felaketin işletme üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Üretim bandı durabilir, işletmenin dış dünya ile bağlantısı kesilebilir, sevkiyat aksayabilir, finansal sıkıntılar yaşayabilir. Deneyimlerimizin sonucunda birçok işletmenin önemli bir veri kaybı yaşadıktan sora başarısız olduğunu gözlemlemiştir. Bu aşamada DR önemi ortaya çıkmıştır.

Kurtarma noktası hedefi (RPO) ile Veri kurtarma hedefi (RTO) olağanüstü durum kurtarma ve kesinti sürelerinde iki önemli değerdir. Örneğin bir işletmenin iki saatlik bir RPO’ su varsa sistem en az iki saat öncesine dönecektir.

RPO, kurulusun normal işlemler için bir felaketten sonra devam etmesi için yedek sistemin ne kadar süre geriye dönüleceğini ifade eder. Yedeklerin (replikasyonun) minimum sıklığı belirler.

RTO, kuruluşun site dışında (ODM) bir felaketin ardından ayağa kaldırılması için maksimum zamanı gösterir. Diğer bir değişle, kuruluşun tolare edebileceği maksimum kesinti süresidir.

Unutulmamalıdır ki; Olağanüstü Durum Kurtarma (Disaster Recovery) planı, farklı uygulama gereksinimleri ve beklentileri; organizyon ve endüstriye göre farklılık gösterir.

NexGen olarak uzman kadromuz ile sisteminizin analizi yapılarak risk haritası çıkartılmaktadır. Önceliğimiz sisteminizi en kısa zamanda, veri kaybı yaşamadan BT altyapınızın devamlılığıdır. Doğru analiz doğru risk tanımlamaları yaparak size uygun FKM planları ve yapıları oluşturmaktır.

2020-05-03T16:01:09+03:00

Çözümlerimizle ilgili bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Hakkımızda

Sistem Entegratörü ve Danışmanlık üzerine IT sektöründe 20 yıla varan bir Know-How ve tecrübe üzerine kurulmuş genç, dinamik ve proaktif bir ekipten oluşur.

SON TWEETLER

İletişim

  • İcadiye Mah. İcadiye Bağlarbaşı Caddesi No:65/5 Üsküdar
  • 0850 532 25 00