Masaüstü Sanallaştırma

İstemci sanallaştırma, son kullanıcı masaüstü ortamının fiziksel ortamdan ayırmak için kullanılan bir sanallaştırma teknolojisidir. Diğer adıyla masaüstü sanallaştırma , masaüstü bilgisayarlarını sanallaştırır ve masaüstü ortamlarının ağdaki kullanıcılara sunar.

İstemci sanallaştırma, son kullanıcı masaüstü ortamının fiziksel ortamdan ayırmak için kullanılan bir sanallaştırma teknolojisidir. Diğer adıyla masaüstü sanallaştırma , masaüstü bilgisayarlarını sanallaştırır ve masaüstü ortamlarının ağdaki kullanıcılara sunar.

Geleneksel masaüstü alt yapılarının zorlukları mevcuttur. Bu zorluklar resimde de gösterildiği gibi dört ana başlık altında toplanır. Güncellemeler, yedekleme, uygulama paylaşımı, merkezi yönetimin zorluğu, 7X24 ayakta kalınabilirlik ve güvenlik olarak çeşitlilik arz eder.

İşte tam bu esnada Masaüstü sanallaştırma imdadımıza yetişir. Merkezi yönetim, is sürekliliği, masaüstü lokasyon bağımsız erişim ve veri güvenliği tarafında kolaylıklar sağlar.

Üç tip istemci sanallaştırmadan söz edilebilir.

 • VDI
 • RDS
 • DaaS

VDI, teknolojileri Datacenter üzerinde bulunan istemci makinelerden oluşur. Kullanıcılar ağdan veya uzaktan bağlantı kurarak masaüstü deneyimlerini yaşarlar. Sanallaşan masaüstü bilgisayarları aynı kaynağı paylaşmakla beraber (CPU, Memory, GPU, disk), her bir sanal istemci birbirinden izoledir.

RDS, Windows sunucusu üzerinden uzak masaüstü erişimlerinin sağlanmasıdır. Uygulamalara ve desktop bilgileri RDP yapılarak erişilir. VDI göre ucuzdur. Ancak kullanıcılar tamamen paylaşımlı bir kaynaktan kullandığından birbirinden izole değildir. Ana kaynakta oluşan bir problem tüm kullanıcıları etkiler.

DaaS, Desktop As a Service cloud tarafında sağlanan hizmettir. On-prime çözümlere göre daha esnek ve daha hızlı ayağa kaldırılabilir sistemlerdir. Diğer adıyla Cloud Desktop Virtulization ‘dır. Dezavantajlı tarafı ise özelliklerinin ve konfigürasyonunun her zaman gerektiği kadar özelleştirilememesidir. İstemci sanallaştırmanın faydalarına gelince;

 • Yönetim Kolaylığı
 • Maliyet tasarrufu
 • Verimlilik
 • Çok çeşitli aygıt türleri için destek
 • Güvenlik
 • Çeviklik ve ölçeklenebilirlik

olarak düşünülebilir.

NexGen olarak; masaüstü sanallaştırma ile firmanızın daha yönetilebilir, esnek, kolay yedeklenebilir. Bakım maliyetlerinin düşürüp güvenliğinizi bir üst seviyeye taşımaktayız. Özellikle her yerden erişim, 7X24 çalışma kolay bir şekilde DR senaryolarının içine entegre edilmesi, güvenliğin ön planda tutulması istemci sanallaştırmayı gelecek yatırımlarınızın içine almanızda kuruma faydası olacağı inancındayız.

Tabi ki unutmayalım; masaüstü sanallaştırmanın GREEN IT nin oluşmasında temel yapı taşlarından bir tanesi olduğunu.

2020-05-03T19:36:38+03:00

Çözümlerimizle ilgili bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Hakkımızda

Sistem Entegratörü ve Danışmanlık üzerine IT sektöründe 20 yıla varan bir Know-How ve tecrübe üzerine kurulmuş genç, dinamik ve proaktif bir ekipten oluşur.

SON TWEETLER

İletişim

 • İcadiye Mah. İcadiye Bağlarbaşı Caddesi No:65/5 Üsküdar
 • 0850 532 25 00