VEEAM ve IMMUTABLE YEDEKLEME

Günümüz IT süreçlerinde bilginin oluşturulması kadar güvenliğinin sağlanması, gizlilik ve korunması da bir o kadar önem arz etmektedir. BT ortamı değiştikçe müşterilerinin ihtiyaçları ve gereksinimleri de onunla birlikte gelişmektedir. Bu sadece yeni yetenekler veya mevcut özelliklerin geliştirilmesi ile ilgili değildir. Gelişen ihtiyaçlar ile beraber tehditlerde günümüzde gelişmekte ve çeşitlilik arz etmektedir. Tehditlerin kötü niyetli yüklerini yıkıcı sonuçlarla teslim etmek için vektörleri mükemmelleştirmek için geliştiği bir dünyadır. Randsomware ve cyrpto ataklarını örnek olarak gösterebiliriz.

Anlattıklarımıza yanıt olarak Veeam, fidye yazılımı tehdidiyle başa çıkmak için savunma yeteneklerini geliştirmeye devam etmektedir. Güvenliğe konsept olarak baktığımızda zarar verilen sistemlerin ayağa kaldırılması gerekmekte bu da bize yedeğin önemini göstermektedir.  Kötü niyetli kişilerin ortamınızın verilerini silmeyi veya şifrelemeyi başarması gibi zor bir ihtimal ile yüzleşmek zorundayız. İhtiyacımız olan şey, verileri geri yükleme yeteneğinizi sağlamaktır.

Veeam, AWS’de, diğer bulutlarda veya şirket içi çözümlerde teyp, WORM disk depolama, nesne kilitlemeli S3 uyumlu depolama ve uyumluluk modu ile 3. taraflar aracılığıyla bu tür yeteneklere sahipti.

Günümüzde  Veeam Backup & Replication V11 ile Immutable yani kendi değişmez, sağlamlaştırılmış yedekleme havuzlarınızı oluşturma yeteneğini tanıttılar . Bunu, desteklenen birkaç Linux dağıtımı ve XFS dosya sistemiyle birlikte gereksinimleri karşılayan depolamaya sahip herhangi bir sunucuyu kullanarak yapabilir duruma geldi.

Veeam tarafından güvenliği sıkılaştırılmış bir Linux işletim sistemiyle yedekleri silinemez (immutable) hale getirilebilmektedir. Tek kullanımlık parola kullanan bu Linux makineleri ile parolanın Veeam server ele geçirilmiş olsa dahi korunması sağlamaktadır.. Hardened Linux Repository özelliği ile yedekler bir siber saldırı sonucu silinmekten veya şifrelenmekten korunmuş olmakla beraber belirlediğimiz politikalar ile güvenliğimizi daha ileriye çekmemize olanak sağlamaktadır.

Ayrıca istenirse MFA ile güçlendirilmiş ortamımız kullanıcı güvenliğimizi artırabiliriz. İçerideki yedeği cloud ortamına çıkarıp yedeklerimizin güvenliğini artırabiliriz.

Size uygun veri güvenliği çözümü ve mimarisi için bizleri arayın.

İlgili Yazılar

2021-10-14T11:15:39+03:00

Çözümlerimizle ilgili bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Hakkımızda

Sistem Entegratörü ve Danışmanlık üzerine IT sektöründe 20 yıla varan bir Know-How ve tecrübe üzerine kurulmuş genç, dinamik ve proaktif bir ekipten oluşur.

SON TWEETLER

İletişim

  • İcadiye Mah. İcadiye Bağlarbaşı Caddesi No:65/5 Üsküdar
  • 0850 532 25 00