Yazılım Tanımlı Geniş Alan Ağları (SD-WAN)

Geniş alan ağlarının zaman içerisindeki evrimi zaman anahtarlamalı (circuit-switched) devrelerin, paket anahtarlamalı (packet-switched) devrelere ve daha sonra çok protokollü etiket anahtarlamalı (MPLS) sanal özel ağ devrelerine doğru evrimleşti. Ancak bu teknolojilerin kazandırdığı evrimler yapının dağıtık bir biçimde çalışmasını temel alacak şekilde tasarlanmıştı.

SD-WAN teknolojisi günümüz geniş alan ağları için yepyeni bir bakış açısı ve işleyiş kazandırmakla beraber “yenilikçi” teknolojileri uygulamamızı ve bakış açımızın tamamen değişmesini sağlamaktadır.

Yenilikçi değişimlerin başında geniş alan ağı ekipmanlarının dağıtık bir biçimde kendi yönlendirme tablolarını tutmaları yerine, merkezi bir denetleyicinin bu hesaplamaları yapması, her bir cihaz için ayrı ve özgün yapılandırma dosyalarının oluşturulması yerine bunların merkezi bir platformdan yönetilmesi ve istatistiki verileri toparlayarak bunları anlamlı hale getirerek iş zekası yaratacak şekilde raporlar üretilmesini gelmektedir.

Bunların dışında tüm hatların bir havuz şeklinde ortak sanal özel ağ mimarisinde çalıştırılması, hatların performans kriterlerine bağlı olarak “dinamik” bir biçimde kullanılması, uygulamalar bazında yönlendirmelerin yapılması, güvenlik sisteminin standardizasyonu, ağ bölümlendirmelerin yapılması gibi bir dizi yenilik te yine SD-WAN teknolojisi ile sağlanabilmektedir.

Genel Faydaları

  • WAN ekipman (Capex) ve işletim (Opex) maliyetlerini düşürür.
  • İş çevikliği ve cevap verebilirlik sağlar
  • WAN üzerinde artırılmış uygulama performansı sağlar
  • Gelişmiş uygulama görünebilirliği ve kontrolü sayesinde iş iradesini garanti altına alır.
  • Güçlü kenar-dan-kenara güvenlik ve mikro ayrım
  • Servis zinciri ile üçüncü parti ürünlerin genişletilebilirliği

Nexgen uzman mühendisleri kurumunuzun ağ yapısını inceleyerek sizler için en efektif maliyeti oluşturacak şekilde SD-WAN çözümü oluşturacaktır. Tasarım sürecinde kurumun büyüme eğilimi, çözümlerin başlangıç ve sonrasında devam eden maliyetleri ile kolay kullanılabilirliği gibi birçok değişken göz önüne alınmakta ve karşılaştırmanız için sizlere sunulmaktadır.

Nexgen, yetkin kadrosu ve profesyonelliği sayesinde destek ve işletim süreçlerinde de yanınızda olacaktır.

2020-05-03T19:56:45+03:00

Çözümlerimizle ilgili bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Hakkımızda

Sistem Entegratörü ve Danışmanlık üzerine IT sektöründe 20 yıla varan bir Know-How ve tecrübe üzerine kurulmuş genç, dinamik ve proaktif bir ekipten oluşur.

SON TWEETLER

İletişim

  • İcadiye Mah. İcadiye Bağlarbaşı Caddesi No:65/5 Üsküdar
  • 0850 532 25 00