Zaafiyet Analizi

Tehditleri ve ortaya çıkardıkları riskleri tanımlamayı amaçlayan bir güvenlik açığı değerlendirme süreci, genellikle sonuçları bir güvenlik açığı değerlendirme raporunda listelenen ağ güvenliği tarayıcıları gibi otomatik test araçlarının kullanılmasını içerir.

Herhangi bir büyüklükteki kuruluşlar ve hatta artan siber saldırı riskiyle karşı karşıya olan kişiler, bir tür güvenlik açığı değerlendirmesinden yararlanabilir, ancak büyük işletmeler ve devam eden saldırılara maruz kalan diğer kuruluş türleri, güvenlik açığı analizinden en çok fayda sağlayacaktır.

Güvenlik açıkları, bilgisayar korsanlarının BT sistemlerine ve uygulamalarına erişmesine olanak sağlayabildiğinden, işletmelerin zayıflıklardan yararlanılmadan önce belirlenmesi ve giderilmesi esastır. Kapsamlı bir güvenlik açığı değerlendirmesi ve bir yönetim programı, şirketlerin sistemlerinin güvenliğini artırmasına yardımcı olabilir.

Güvenlik açığı değerlendirmelerinin önemi

Güvenlik açığı değerlendirmesi, bir kuruluşa çevresindeki güvenlik zayıflıkları hakkında bilgi sağlar ve bu zayıflıklarla ve gelişen tehditlerle ilişkili risklerin nasıl değerlendirileceği konusunda yön verir. Bu süreç kurumun varlıklarını, güvenlik kusurlarını ve genel riski daha iyi anlamasını sağlayarak siber suçluların sistemlerini ihlal etme olasılığını azaltır.

Güvenlik açığı değerlendirme türleri

Güvenlik açığı değerlendirmeleri, farklı türdeki sistem veya ağ güvenlik açıklarını keşfetmeye bağlıdır; bu, değerlendirme sürecinin güvenlik açıklarını, tehditleri ve riskleri tanımlamak için çeşitli araçlar, tarayıcılar ve metodolojiler kullanmayı içerir.

Farklı güvenlik açığı değerlendirme taramaları türlerinden bazıları şunlardır:

  • Ağ tabanlı taramalar, olası ağ güvenliği saldırılarını tanımlamak için kullanılır. Bu tür tarama, kablolu veya kablosuz ağlardaki savunmasız sistemleri de algılayabilir.
  • Ana bilgisayar tabanlı taramalar, sunucular, iş istasyonları veya diğer ağ ana bilgisayarlarındaki güvenlik açıklarını bulmak ve tanımlamak için kullanılır. Bu tür tarama genellikle ağ tabanlı taramalarda da görülebilen bağlantı noktalarını ve hizmetleri inceler, ancak taranan sistemlerin yapılandırma ayarları ve yama geçmişinde daha fazla görünürlük sağlar.
  • Bir kuruluşun Wi-Fi ağlarının kablosuz ağ taramaları genellikle kablosuz ağ altyapısındaki saldırı noktalarına odaklanır. Sahte erişim noktalarının tanımlanmasına ek olarak, kablosuz ağ taraması da bir şirketin ağının güvenli bir şekilde yapılandırıldığını doğrulayabilir.
  • Uygulama taramaları, ağ veya web uygulamalarındaki bilinen yazılım güvenlik açıklarını ve hatalı yapılandırmaları tespit etmek için web sitelerini test etmek için kullanılabilir.
  • Veritabanı taramaları, SQL enjeksiyon saldırıları gibi kötü niyetli saldırıları önlemek için bir veritabanındaki zayıf noktaları tanımlamak için kullanılabilir.
  • Güvenlik açığı değerlendirmeleri ve penetrasyon testleri

Bir güvenlik açığı değerlendirmesi, genellikle bir kuruluşun personelindeki, yordamlarındaki veya işlemlerindeki ağ veya sistem taramalarıyla algılanamayan güvenlik açıklarını belirlemek için bir sızma testi bileşeni içerir. Bu işleme bazen güvenlik açığı değerlendirme / sızma testi denir.

Nexgen, uzman kadrosu ve güçlü iş ortakları ile bu süreçte her zaman yanınızda.

İlgili Yazılar

2020-05-10T18:24:39+03:00

Çözümlerimizle ilgili bilgi almak için

BİZE ULAŞIN

Hakkımızda

Sistem Entegratörü ve Danışmanlık üzerine IT sektöründe 20 yıla varan bir Know-How ve tecrübe üzerine kurulmuş genç, dinamik ve proaktif bir ekipten oluşur.

SON TWEETLER

İletişim

  • İcadiye Mah. İcadiye Bağlarbaşı Caddesi No:65/5 Üsküdar
  • 0850 532 25 00